Acıbadem Mahallesi Çeçen Sk. Akasya A Kule Kent Etabı Apt. No:25A/150 Üsküdar/İstanbul
tren

Ankara Online Market Alışverişi

17.04.2021
Ankara Online Market Alışverişi

Ankara Online Market Alışverişi

Online market alışverişi yapmayı sevenler ya da Ankara için online market alışverişi yapılabilecek web siteleri ve firmaları merak edenler için kendi alışveriş deneyimlerimizden yola çıkarak bir yazı oluşturmaya karar verdik. Bizim gibi Ankaralı olanların İstanbul’a kıyasla yaşadığı en büyük sorun inovatif ve hayatı kolaylaştıran işlerin şehrimize geç gelmesi oluyor. Örneğin Getir isimli market alışverişi uygulaması uzun süredir İstanbul da hizmet veriyorken Ankara’ya gelmemişti. Ben de keşke olsa da sipariş versek derdim. Gel zaman git zaman devir değişti ve internetten online market alışverişi yapmak isteyenler için online market alışverişi uygulamaları ve girişimlerinin sayısı arttı ve bunların pek çoğu da Ankara da hizmet vermeye başladı. Bizde bu yazıda Ankara içinde online market alışverişinizi olarak yapabileceğiniz uygulama ve web sitelerini liste halinde sizlere sunmaya çalışacağız.

 Hoopla Alışveriş Uygulaması

Hoopla online market alışveriş uygulaması Anakarı’nın rakipsiz ve tabiki en iyi online market alışveriş uygulaması olarak sizlerle. Ama yinede tarafsız olmaya çalışarak diğer online market alışveriş uygulamalarını değerlendirerek sizlere yardımcı olmaya çalıştık ve kararı sizlere bıraktık.

  •  Yemeksepeti BANABİ 

Yemeksepeti kurucusu ve Ceo’su Nevzat Aydın’ın son girişimlerinden birisi olan Banabi Getir’in yıllardır ihmal ettiği Türkiye geneline girme işini başarıyla uygulama başlayan bir anında market siparişi uygulaması. Yemeksepeti’nin güçlü altyapısı ve üye profilini kullanarak işe girmeleri elbette büyük avantaj. Ankara genelinde “Çankaya,Yenimahalle,Altındağ,Etimesgut” da depolar satın alıp bu ilçelerde belirli mahallelere hizmet veren Banabi şu an için hız ve teslimat konusunda Ankara özelinde bizim açımızdan rakipsiz gibi görünüyor. Pembe kostümlü kibar kuryeleri ile Çankaya sokaklarında vızır vızır iş yapıyor. Minimum 15 TL tutarında siparişi sepetinize eklemeniz gerekiyor. Banabi’nin açılışına özel ilk üç siparişiniz için gönderim ücreti talep edilmiyor, sonraki siparişleriniz için ise gönderi tutarı 2.5 TL olarak belirlenmiş durumda. Evde yumurta vs bittiğinde sipariş veriyorum 7-8 dakikaya kapıda oluyor gerçekten büyük kolaylık. Fiyatlar Migros ayarında taze sebze meyve ve ekmek siparişi de verebiliyorsunuz. Bazı kampanyalar cidden çok avantajlı olabiliyor. Sorun yaşadığınızda müşteri hizmetleri anında çözüyor. Bana getirilen salatalık soğuk zincirden dolayı olsa gerek küflenmişti aradım anında kurye yenisini getirip özür dilemişti. Ayrıca 20+20 şeklinde 40 TL hediye kupon ile gönlümü kazanmışlardı. Ayrıca taşıma çantası hediyeleri ve plastik poşet yerine karton poşetlerle teslimat yapmaları da güzel. Özetle Ankara’da bulunduğunuz ilçe ve mahallede Banabi varsa mutlaka şans verin. Elbette bu kadar övgüden sonra birkaç eleştirimiz de olacak. Banabi’nin en büyük handikapı sadece mobil cihazlar üzerinden sipariş verebiliyor olmamız. Bilgisayarını sık sık kullanan biriyseniz illa telefonla uğraşmak zorunda kalmak sıkıcı olabiliyor. Bir diğer eleştirimiz ise kampanyalar noktasında. Banabi’nin gerçekten güzel kampanyanları var fakat iki kampanyayı birleştirmenize ve aynı anda iki kampanyadan faydalanmanıza izin vermiyor bu durum hem saçma hem de sıkıcı. Yani biz markete gittiğimizde ya da diğer sanal marketlerden sipariş verdiğimizde “Beyefendi olmaz sadece bir kampanyadan faydalanabilirsiniz” diyen yok. Bu konuda bir düzenleme yapmaları gerektiğini düşünüyorum.

  • Getir ve Getirbüyük

Yemeksepeti’nin Banabi ile Ankara ve Çankaya’ya giriş yapmasından yaklaşık bir ay kadar sonra Istanbul merkezli hizmet veren Getir bulunduğum lokasyonda hizmet vermeye ve rekabeti körüklemeye başladı. Bana da bu yazıyı güncellemek düştü. Getir de tıpkı Banabi gibi 10 dakikada teslimat seçeceği ile Ankara ve merkez ilçelerinde hizmet sunuyor. Getir’in fiyat politikası Banabi ile hemen hemen aynı hatta bazı durumlarda bir tık daha pahalı diyebiliriz. Getir uygulaması üzerinden taze ekmek, gevrek, sebze, meyve, atıştırmalık vb. onlarca sipariş verebiliyorsunuz. Getir’in Banabi’den önde olduğu taraf ise Getirbüyük hizmeti ile market alışverişini tamamen uygulama üzerinden yapmanıza olanak sunması. Getirbüyük çok daha fazla ürün çeşitliliği ve daha uygun fiyatla hizmet veriyor fakat minimum gönderim tutarı 75 TL ve teslimat zamanı 30 dakika. Getir’i defalarca kullandık fakat Keçiören deposu inanılmaz kötü yönetiliyor, siparişler her seferinde geç geliyor ve stokta olmayan ürünleri satıyorlar. Kuryeleri son derece kibar ama stok ve depo yönetimi başarısız. Sebze ve meyve açısından Getir Banabi’nin çok çok önünde çeşitlilik açısından. Muhtemelen ilerleyen dönemlerde Getirmemek hizmetini de göreceğiz buralarda.

  • Migros Hemen ve Sanalmarket

Uzun yıllardır Türkiye ve Ankara genelinde sanalmarket uygulaması ile hizmet veren Migros Anadolu Grubu’nun Kipa satın almasıyla beraber Kipa Kapımda uygulamasına son verip tüm operasyonel faaliyetlerini Migros Sanal Market üzerinden yürütmeye başlamıştı. Ankara genelinde de durum böyleydi fakat sanalmarket anında teslimat seçeneği olmayan hatta gün içerisinde vereceğiniz siparişleri bile bazen yoğunluk ve lojistik sıkıntılar sebebiyle ertesi günlere sarkıtan yapısıyla çok kullanışlı değil bize göre. Fiyat ve ürün gamı konusunda Migros yılların verdiği deneyimin avantajıyla rakiplerinden önde götürüyor işi. Son dönemde Banabi’nin farklı illere açılma politikası neticesinde Migros’ta hemen teslimat seçeneği içeren online market alışverişi uygulaması “Migros Hemen” i devreye soktu ve Ankara genelinde “ Altındağ,Beypazarı, Çankaya, Etimesgut ve Yenimahalle” de hizmete giren uygulama zamanla diğer ilçeleri de kapsayacaktır diye düşünüyorum. Tıpkı Banabi gibi siparişini anlık takip edebileceğiniz bir aplikasyona sahip olan Migros Hemen mobil uygulaması henüz gpsle takip konusunda biraz zayıf gibi. Migros Hemen uygulaması teslimat sürelerini ortalam 30 dakika olarak belirlemiş. Yoğunluğa ve duruma göre bu süre değişiklik gösterebiliyor. Ürün çeşitliliği ve fiyatlar Migros ortalaması diyebiliriz. Umarım en kısa zamanda diğer ilçelerede girerler ve biz de deneme şansı elde ederiz. Migros Hemen’in en büyük dezavantajı ise rakibi Banabi 2.5 TL gönderim ücreti alırken Migros’un 5.9 TL gönderim ücreti talep ediyor olması.

  • CarrefourSA Online 

Sabancı grubu çatısı altında faaliyetlerini yürüten Carrefour tıpkı Migros gibi Ankara için online market alışverişi yapabileceğiniz fakat anında teslimat seçeneği olmayan bir e-market uygulaması. Gün içerisinde sipariş verebiliyorsunuz fakat günün belirli saatlerinde teslimat yapılıyor eğer teslimat kapasiteleri doluysa ertesi günler için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Hem web siteleri hem de mobil uygulamaları üzerinden sorunsuz bir biçimde sipariş verilebiliyor. Ürün çeşitliliği konusunda epey iyiler ve fiyatlar uygun. Eylül ayı içerisinde 100 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti almıyorlar fakat 100 TL altındaki tüm siparişlerinizde 4.90 TL gönderim ücreti ödemeniz gerekiyor. Sipariş verdiğiniz ürünler belirlediğiniz saat aralığında size teslim ediliyor. Ödemelerinizi ister online, isterseniz de kapıda nakit ya da kartla yapabiliyorsunuz. Carrefour online market alışverişi için kendi web sitesi ve mobil uygulamasını kullanıyor fakat her ikisi de şu an için iyi durumda değiller. Web sitesi çok yavaş mobil uygulama da rakiplerine göre vasat durumda. Ankara içinde güzel kampanyaları olabiliyor denemek ve sipariş vermek isterseniz değerlendirebilirsiniz.

  • Hepsiexpress

2021 yılında Ankara faaliyetlerine başlayan bir diğer oluşum ise Hepsiburada bünyesinde faaliyet gösteren Hepsiexpress hizmeti oldu. Yine Ankara Çankaya deneyimleme şansı bulduğumuz hizmet iki farklı şekilde teslimat yapıyor. Hepsiexpress büyük market kategorisinde CarreforuSA ile anlaşmalı ve detaylı büyük market alışverişlerinizi buradan yapıyorsunuz. Biz ilk alışverişimizi yaptık sorunsuz ve hızlıca teslim edildi. Fiyatlar da Carrefour ile aynıydı. Bir diğer Hepsiexpress hizmeti ise mini market kategorisinde Getir ve Banabi gibi motokurye ile hızlı teslimat sağlayan hizmet. Hepsiburada bu hizmet için Şok Market ile anlaşmış. Satın alacağınız ürünler Şok Market tarafından satılan ürünler. Minimum gönderim tutarı 20 TL.

  • İstegelsin

Bizim Ankara pazarına girmesini en çok istediğimiz ve ürün çeşitliliği ile bizi bizden alan İstegelsin  Ankara pazarında faaliyetlere başladı.  İstegelsin Çankaya,Yenimahalle, Keçiören,Altındağ ve diğer ilşelerde de hizmet veriyor. Deneyimleme şansımız olmadı fakat meraklısı için İstegelsin’de artık Ankara’da.

Genel olarak Ankara genelinde kolay bir biçimde online market alışveriş yapabileceğiniz web siteleri ve mobil uygulamaları anlatmaya çalıştık. Market alışverişini bir külfet olarak görenler ve özellikle fazla vakti olmayan yoğun insanlar için bu tarz işlerin ülkemizde olması çok güzel. Kullanım deneyimlerinden yola çıkacak olursak şu an için en sorunsuz ve en kaliteli hizmet veren Ankara için konuşmamız gerekirse kesinlikle Hoopla  uygulaması. Gün içinde teslimat ya da hemen teslimat gibi opsiyonlar sizin için önemli değilse A101, Şok gibi market zincirlerinin web sitelerinden online market alışverişi yapabilmeniz de mümkün. Şok’un web sitesinden siparişini verip size yakın mağazasından teslim alma gibi bir opsiyonunuzda var. Online marketlerin hemen hepsi yasa gereği poşet ücretini sizden talep ediyor. Bazıları geri dönüştürülmüş poşetler kullanıyor. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yazıyı 2021 yılı ile Ankara online market alışveriş pazarına giriş yapan firmalarla güncelledik. Keyifli alışverişler dileriz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: